Polifosforan czy Crystal-Right?

Dodaj komentarz

Listopad 14, 2012 - autor: klarec

W filtracji najczęściej stosowane są kolumny wolnostojące. Są to produkty, zakładane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, uzdatniające kompleksowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny filtrujące wyposażone są w specjalną głowicę sterującą i zbiornik z chlorkiem sodu. Głowica sterująca, którą ustawia się czasowo lub objętościowo, o danych porach regeneruje złoże roztworem solanki. Uzdatnianie wody filtrami takimi jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze wymaga zastosowania różnych złóż.

Zróżnicowane rodzaje złóż filtracyjnych odpowiedzialne są za usuwanie różnych rodzajów zanieczyszczeń występujących w wodzie:

  • Żywica kationitowa to jonit o odczynie kwasowym, regenerowany chlorkiem sodu, którego żywotność wynosi 15 lat. Niewątpliwym plusem tego złoża jest jego niska cena. Zmiękcza wodę zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych.
  • Crystal-Right oprócz tego, że usuwa twardość, wychwytuje także związki żelaza, manganu. Regeneruje się tak samo NaCl. Dostępne są dwa rodzaje Cystala – Cr 100 filtrujące amoniak i Cr 200, który lepiej zmiękcza wodę. Żywotność tego złoża to 10lat.
  • Polifosforanem zasypuje się filtry mechaniczne. Działa on w ten sposób, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu przez co efektywnie zmiękcza wodę, lecz zmienia jest własności chemiczne.
  • Klarsanit to mieszanka piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Posiada właściwości utleniające żelazo. Regeneracja odbywa się napowietrzoną wodą.
  • W przypadku defemana, musimy zaopatrzyć się w zbiornik hydroforowy. W zbiorniku rozpoczyna się proces utleniania żelaza. Oprócz żelaza eliminuje mangan. Złoże nie wymaga wymiany przez 5 lat.
  • Greensand eliminuje całkowicie mangan, żelazo i siarkowodór. Regeneracja odbywa się nadmanganianem potasu bez obligatoryjnego napowietrzania. Zasada działania polega na tym, iże Związki trudno rozpuszczalne zostają w złożu.
  • Węgiel aktywny eliminuje przede wszystkim chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Poprawia stan organoleptyczny wody. Wymaga płukania wstecznego. Właściwości zachowuje do 3 lat.

Źródło: http://www.klarsan.pl/komponenty/zloza-filtracyjne/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: